Podstawowym celem w leczeniu chorób dróg oddechowych u dzieci jest zredukowanie do minimum ryzyka wystąpienia przewlekłych chorób układu oddechowego w życiu dorosłym.
Zakażenia układu oddechowego u dzieci są najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza. U dzieci leczenie suchym aerozolem solnym stosowane jest we wszystkich chorobach górnych i dolnych dróg oddechowych m. in. astma, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie migdałków, nawracające zakażenia układu oddechowego, mukowiscydoza itp. W jednym z badań klinicznych wzięło udział 596 dzieci z astmą oskrzelową. Już po 3-4 dniach pobytu w halokomorze 92% z nich odczuło znaczną poprawę. Haloterapię stosuje się także w leczeniu nawracającego nieżytu oskrzeli, zwłaszcza w stanach charakteryzujących się dużym zaleganiem śluzu. Pozwala na ograniczenie stosowania antybiotyków, co prowadzi do zachowania naturalnej flory bakteryjnej i zapobiega wystąpieniu reakcji alergicznej. Nadużywając antybiotyków wybieramy drogę na skróty, która jednak prowadzi w ślepy zaułek.
Nadmierne stosowanie antybiotyków prowadzi do wytwarzania bakteryjnych szczepów lekoopornych.
Wówczas, gdy w organizmie rzeczywiście pojawi się poważne zakażenie może okazać się, że leki nie działają. Dlatego antybiotyki powinny być stosowane jedynie w ostateczności, gdy żadne inne metody nie przynoszą efektów.
Inhalacje suchym aerozolem solnym jako metoda profilaktyki u dzieci często chorujących przyspieszają powrót do zdrowia oraz zmniejszają ryzyko powtórnych zachorowań. W przypadku nawracającego zapalenia oskrzeli efekt kliniczny zaobserwowano w 95-97%.